کارگاه اخلاق در انتشار آثار پژوهشی ويژه اعضای کمیته‎‌های اخلاق در پژوهش دانشگاه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ،کارگاه اخلاق در انتشار آثار پژوهشی ويژه اعضای کمیتههای اخلاق در پژوهش دانشگاه های علوم پزشکی منطقه يك آمايش به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در روز پنجشنبه مورخ دوم دي ماه سال جاري در سالن سلامت سايت مركزي دانشگاه برگزار شد.

دکتر علی تقی‌پور مدرس كشوري اخلاق در پژوهش هدف از برگزاري این کارگاه را توجه و اهتمام ویژه به موضوع اخلاق در پژوهش دانست و گفت : مطالعات اجتماعی ضرورت این موضوع و شفاف‌سازی هر چه بیشتر مفهوم اخلاق در پژوهش و بررسی وضعیت اخلاق پژوهشی در دانشگاه های  کشور را به شكل يك ضرورت جدي مطرح مي كند .

دکتر تقی‌پور در ادامه افزود: اخلاق در انتشار آثار پژوهش بخشی از اخلاق حرفه­ ای و در نهایت زیر مجموعه­ ای از اخلاق کاربردی است و از پژوهشگران انتظار مي رود كه در صداقت و امانتداري كامل و به طور روشن نتايج كار خود را منتشر نمايند زيرا از ديدگاه افراد جامعه پژوهشگران افرادي صادق و امين تلقي مي شوند و گمان اين كه خلاف اين باشد، دور از انتظار است .

وي با اشاره به تاریخچه انتشار مجلات علمی حوزه سلامت بيان داشت: زمان پيدايش و شكل گيري مجلات علمي به حدود 300 سال قبل باز مي گردد كه با تولد اين مجلات، شيوه ي بررسي، چاپ و انتشار دستاوردهاي علمي دانشمندان در تمامي حوزه هاي علمي، دستخوش تحولي اساسي گرديد.

دكترتقی پور بيان داشت: با توجه به رشد سريع و شتابان و جهت يابي به سمت مسايل فوق تخصصي، روز به روز بر ميزان تأثير مجلات علمي  بر سلامت آحاد جامعه نيز افزوده است، به نحوي كه امروزه نه تنها شيوه ي درمان بيماران، بلكه تصميم گيري در زمينه ي مسايل بهداشت عمومي تحت تأثير مقالات مندرج در اين نشريات قرار گرفته است.

 شايان ذكر است: این کارگاه یک روزه به همت معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشكي شاهرود، در محل سالن سلامت سايت مركزي با شرکت فعال 90 نفر از اعضای کمیته های اخلاق دانشگاههای سمنان، گيلان، بابل، مازندران، گلستان و شاهرود برگزار گرديد .

   فايل هاي كارگاه اخلاق

 

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

شنبه, ۱۶ فروردين ۱۳۹۹
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات