http://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/4.jpghttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/5.JPGhttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/DSCF5202.JPGhttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/IMG_0136.JPGhttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/IMG_0173.JPGhttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/IMG_0181.JPGhttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/IMG_0215.JPGhttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/IMG_0527.JPGhttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/IMG_0582.JPGhttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/IMG_0593.JPGhttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/_DSC0004.jpeghttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/_DSC0024 (3).jpeghttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/_DSC0031 (5).jpeghttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/_DSC0117 (3).jpeghttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/_DSC012211 (62).jpeghttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/_DSC0168 (4).jpeghttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/_DSC0172 (4).jpeghttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/_DSC0180 (5).jpeghttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/_DSC0192 (2).jpeghttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/_DSC0261 (2).jpeghttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/_DSC0266 (3).jpeghttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/comm11.JPGhttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/comm2.JPGhttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/comm6.JPGhttp://research.shmu.ac.ir/modules/mod_slidethemall/images/comm9.JPG

پیشنهادی را که به صورت مکتوب و مدون در قالبی مشخص به شخص یا اشخاص برای بررسی و پذیرش ارائه  می­ شود، پیشنهاده یا پروپوزال می­گویند. پیشنهاد پژوهشی (Research proposal) نقشه و رکن اصلی هر تحقیق است که در آن پژوهشگر مسیر و اهداف تحقیق خود را مشخص می­ کند و سپس جهت دستیابی به اهداف جستجو و آزمایش می ­پردازد. پروپوزال انگارهایی است که در آن پژوهشگر پرسشی را به عنوان پرسش مورد پژوهش برگزیده و فرضیات اولیه­ای را پیرامون آن مطرح می­ کند و در ادامه در تحقیق جامعی آن را بسط داده و نتایجی را در راستای تأیید و تثبیت ادعای خود ارائه می ­نماید. در دوره کارشناسی ارشد و دکترا و نیز گاهی در دوره کارشناسی، محقق پیش از تمرکز بر روی موضوع مورد مطالعه خود لازم است آن را در قالب پروپوزال ثبت نماید و ادعاها، فرضیات و ضرورت­های تحقیق خود را مطرح کند.  نگارش پروپوزال از اولین قدم­ها در نگارش پایان­ نامه می­ باشد. دانشگاه­ها و مراکز تحقیقاتی از دانشجویان و محققان خود درخواست ارائه طرحی پیشنهادی برای  پایان­ نامه و برخی مواقع دفاع از آن می ­کنند. پروپوزال مقاصدی را دنبال می ­کند که روشن­ترین آن این است که به دانشجو و یا محقق کمک می ­کند تا آنچه را که قصد انجام آن را دارد بازنموده و توضیح دهد. از طرف دیگر مسئولان مرتبط نیز مشکلات، مسائل، کاستی­ها و قوت­ها را تشخیص داده و به دانشجو متذکر می ­شوند. پروپوزال به طور معمول خلاصه­ای از سه فصل اول پایان­نامه می باشد. در واقع دانشجو با نگارش مناسب این طرح می ­تواند بعد با کمی وسعت بخشیدن به آن، سه فصل اول پایان نامه خود را تکمیل کند. با نگارش پیشنهاده و تأیید آن توسط گروهی از محققین آن حوزه، موضوع مورد مطالعه را به نام خود ثبت کرده و دیگران را از پرداختن مجدد بر روی آن منع می­ کند. به عبارتی دیگر با این عمل محقق مالکیت تحقیق بر روی موضوع ذکر شده در پیشنهاده را به نام خود ثبت می ­کند.

پروپوزال دارای قسمت­های مختلفی می ­باشد که برای کامل کردن هر قسمت به تکنیک­های خاصی نیاز است. در کارگاه آموزش پروپوزال نویسی نحوه­ ی نگارش پروپوزال به طور کامل و مفصل شرح داده خواهد شد.

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید


اولين پژوهشگران برجسته مركز تحقيقات دانشجويي

 اولين پژوهشگران برجسته مركز تحقيقات دانشجويي براي اولين بار دانشجويان موسي ابوالحسني و نگين...
ادامه ی مطلب
کارگاه پروپوزال نویسی

پیشنهادی را که به صورت مکتوب و مدون در قالبی مشخص به شخص یا اشخاص برای بررسی و پذیرش ارائه  می­ شود،...
کارگاه کار با نرم افزار EndNote

اندنوت (EndNote) محصولی از شرکت تامسون رویترز برنامه ­ای کامپیوتری جهت ذخیره و سازمانده ی منابع مورد...
ادامه ی مطلب
کارگاه کار با نرم افزار SPSS

SPSS از جمله نرم­ افزارهایی است که برای تحلیل­های آماری در علوم اجتماعی، به صورت بسیار گسترده­ای...
ادامه ی مطلب
تصویر
اولین دوره مدرسه پژوهشی تابستانی

اولین دوره مدرسه پژوهشی تابستانی مرکز تحقیقات دانشجویی دانشکده پزشکی اولین دوره مدرسه پژوهشی...
ادامه ی مطلب
تصویر
ژورنال کلاب تخصصی نوروساینس

برگزاری اولین ژورنال کلاب تخصصی نوروساینس  برگزاری اولین ژورنال کلاب تخصصی با محوریت نوروساینس...
ادامه ی مطلب
تصویر
طرح ماراتن پژوهشی

افتتاحیه طرح ماراتن پژوهشی  جلسه‌ی افتتاحیه طرح ماراتن پژوهشی در روز ۱۷ اردیبهشت ماه در ساعت ۱۳...
ادامه ی مطلب
تصویر
جشن هفته پژوهش کمیته

برگزاری جشن گرامیداشت هفته پژوهش مراسم گرامیداشت هفته پژوهش ویژه دانشجویان کمیته تحقیقات...
ادامه ی مطلب
تصویر
پژوهشگران برگزیده دانشجویی

پژوهشگران برگزیده دانشجویی        نام و نام خانوادگی      دانشکده پژوهشگران...
ادامه ی مطلب
تغییر فرم تهيه پروپوزال پژوهشي (کميته تحقيقات دانشجويي...

تغییر فرم تهيه پروپوزال پژوهشي (کميته تحقيقات دانشجويي) فرم تهيه پروپوزال پژوهشي (کميته تحقيقات...
ادامه ی مطلب
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات